YOLO'da Kendi Özel Kişi yada Nesnemizin Algılanmasını Nasıl Sağlarız?

Merhaba,
Öncelikle gerçek zamanlı nesne tespiti kütüphanesi YOLO'nun kurulumu ve demonun çalıştırılması hakkındaki yazıyı buradan inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda Mustafa Kemal Atatürk'ün profil resimlerini tespit etmeye çalışalım.

Aşağıda anlatılan adımları sırasıyla ve sabırla uygulayalım.

Veriseti Görsellerini Oluşturma

Google görsellerden indirdiğimiz Atatürk resimlerini data klasörü altına ataturk_dataset adıyla yeni klasör oluşturarak kaydedelim.

 

Tanınmak İstenen Kişiyi/Nesneyi Çerçeve İçerisine Alma

YOLO ile nesne tespiti için indirdiğimiz resimler içerisindeki tanımak istediğimiz kişi yada nesnenin çerçevesini belirlememiz gerekiyor.
Bunun için BBox Label Tool aracını kullanıyoruz. Github reposunu kendi makinamıza klonlayarak BBox Label Tool'unu indirdiğimiz klasörün tam yolunu belirterek değiştirelim.

128      s = r'D:\workspace\python\labelGUI'
129 ##    if not os.path.isdir(s):
130 ##      tkMessageBox.showerror("Error!", message = "The specified dir doesn't exist!")
131 ##      return

Ben aşağıdaki şekilde düzenledim.

s = r'/home/yavuz/myprojects/BBox-Label-Tool'

Ayrıca BBox Label Tool  .JPEG uzantılı resim dosyalarını aradığı için ancak bizim resim dosyalarımız .jpg olduğundan dolayı main.py içerisinde .JPEG değerlerinin hepsini .jpg olarak güncelleyelim.

BBox Label Tool klasörü altında 3 klasör (Examples - Images - Labels)  var. Bu 3 klasör altına, rakamla 002 isminde yeni dosyalar açalım.  Images klasörü altına yeni oluşturduğumuz 002 klasörü altına (BBox-Label-Tool/Images/002) kendi verisetimizin resimlerini taşıyalım.

Şimdi tüm resimler etiketlenmeye hazır durumda. BBox Label Tool'u çalıştıralım.

~/myprojects/BBox-Label-Tool$ python main.py

Image Dir alanına yeni oluşturduğumuz klasörün adı olan 002 yi girdiğimizde ve Load dediğimizde BBox-Label-Tool/Images/002 klasörü altındaki resimler yüklenecektir.
Resim üzerinde tanımak istediğimiz kişi veya nesneyi en küçük çerçeve içine alınacak şekilde işaretleyelim ve sonraki resme geçelim.

 

Sonraki resime geçildiğinde BBox-Label-Tool/Labels/002 klasörü altına resim dosyasının adıyla .txt dosyası oluşturulduğunu göreceksiniz. Bu dosya içerisindeki aşağıdaki gibi resim üzerinde işaretlediğimiz çerçevenin piksel kordinatlarını göreceksiniz.

1
317 174 404 273

Bizim şuanda tek bir etiketimiz olduğu için 002 adında tek bir klasörümüz oldu. Eğer birden fazla  etiketimiz var ise her bir etiket için ayrı klasörler olmalıdır.

Kişi/Nesne Çerçeve Bilgisini YOLO'ya Uygun Hale Dönüştürme

BBox Label Tool ile oluşturduğumuz .txt dosyaları içerisindeki koordinat bilgisini YOLO pek sevmiyor :)

Bu .txt'ler içerisindeki değerleri YOLO'nun sevdiği aşağıdaki formata dönüştürmemiz ve piksel değeri yerine 0-1 arasında oran belirtmemiz  gerekiyor.